top of page

O nas

Organizatorzy
Ekipa projektu sos jestem w ciąży

Organizatorzy

Banner curves-06-inverted.png

Projekt realizowany jest przez Fundację „Spotkajmy się pod Jerycho” i Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Zaczęliśmy 8 grudnia 2020 roku. Naszym opiekunem ze strony Kościoła Katolickiego jest ks. Andrzej Pradela, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej.

Dlaczego pod Jerycho?

 
 
Banner curves-06.png
O Fundacji

O Fundacji

 
 

Fundacja działa w sferze pożytku publicznego, a jej działania skierowane są do ogółu społeczeństwa, w szczególności do osób przeżywających kryzysy życiowe z różnych powodów.


Intencją Fundatorów zapisaną w działaniach statutowych Fundacji, jest promowanie i wdrażanie procesów skoncentrowanych na rozwiązaniach, opartych na wartościach chrześcijańskich czyli również humanistycznych, służących dobru człowieka i jego rozwojowi, zgodnych z nauką Kościoła Rzymskokatolickiego.


Nazwa Fundacji nawiązuje do Księgi Jozuego Starego Testamentu :

 

„Bądź mężny i mocny, ponieważ ty rozdasz temu ludowi w posiadanie ziemię, którą poprzysiągłem dać ich przodkom”. /Joz 1.6

Spotkajmy się pod Jerycho

Dlaczego Jerycho?

 

Podchodzimy do tematu ochrony życia poczętego wzorując się na obietnicy którą Bóg dał Jozuemu gdy ten zdobywał Jerycho. Ta historia jest wielką lekcją cierpliwości, pokory, oraz zaufania. Podobnie jak Jozue, który zwyciężył okrążając miasto w ciszy, tak i my podchodzimy do problemów związanych z ochroną życia z największą delikatnością, zrozumieniem, odrzucając wszelkie rozwiązania wymagające siły i radykalizmu. W ciszy okrążamy Jerycho, wierząc, że jedynie miłością można zwalczyć nienawiść a jedyną odpowiedzią na krzyk jest jego spokojne wysłuchanie.

Dlaczego Jerycho?

O Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, to wyjątkowe miejsce, do którego przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski prosić o dar potomstwa dla siebie lub swoich bliskich.


Początki sanktuarium są owiane legendą. Pewien stolarz, mieszkaniec Matarni, w czasie srogiej zimy, podczas szalejącej zamieci, wyruszył pieszo do odległego o 10 km Gdańska, aby sprowadzić lekarza dla oczekującej rozwiązania żony, której stan zdrowia znacznie się pogorszył. W trakcie tej wędrówki tracił stopniowo siły, aż upadł z wycieńczenia. Wówczas – jako człowiek głębokiej wiary – zaczął żarliwie modlić się, błagając Boga o ratunek dla siebie, swojej żony i jeszcze nienarodzonego dziecka. Nagle pojawiła się przed nim oświetlona niezwykłym światłem piękna postać Brzemiennej Niewiasty. Powiedziała mu, że może spokojnie wracać do domu, bo żona już urodziła syna i czuje się dobrze. Stolarz zawrócił z drogi i ostatkiem sił dotarł do domu. O cudownym wydarzeniu opowiedział kilka dni później cystersom w oliwskim opactwie. Zakonnicy postanowili uczcić to wydarzenie wystawiając kapliczkę. Wieść o cudzie Maryi szybko się rozniosła. Na miejscu zdarzenia zaczęli zbierać się wierni. Większość z nich stanowiły kobiety, które nie mogły urodzić dzieci, bądź spodziewały się potomstwa. Każda z nich – zgodnie z istniejącym zwyczajem – przynosiła ze sobą woreczek z ziemią, z której z czasem powstał okazały kopiec. Na szczycie wzgórza, w środku lasu, cystersi wznieśli drewnianą kapliczkę, a w niej umieścili figurę Matki Bożej Brzemiennej.


Staraniem śp. ks. Kazimierza Krucza, pierwszego proboszcza parafii matemblewskiej, na początku roku 1988, przy kaplicy z Figurą Matki Bożej Brzemiennej, rozpoczęła się budowa Diecezjalnego Domu Samotnej Matki im. Jana Pawła II wraz z kościołem i zapleczem dla parafialnego duszpasterstwa. Więcej na ten temat można przeczytać w Albumie pt: „Spełnione pragnienie.” Historia życia ks. Kazimierza Krucza.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie
O Sanktuarium
Banner curves-B-Top

Ekipa projektu sos jestem w ciąży

 

Jesteśmy  wolontariuszami. Łączy nas pragnienie towarzyszenia mamom w ciąży i ojcom dzieci oczekujących na narodzenie, którzy przeżywają różnego rodzaju trudności z tym faktem związane, lub mają za sobą doświadczenie poronienia czy aborcji. Są wśród nas między innymi rodzice, młode osoby wchodzące w życie a także specjaliści z różnych dziedzin zawodowych: lekarze, psycholodzy, kapłani, prawnicy, doula, nauczyciele naturalnych metod planowania rodziny.  Są również mamy, które przeżyły doświadczenie ciąży powikłanej i dzielą się swoją historią.


Dla rodziców oczekujących narodzin dziecka chorego powołaliśmy specjalny Zespół Opieki Perinatalnej. Tworzą go między innymi: lekarze ginekolodzy i neonatolodzy, położne.  

Ekipa projektu
Asset 1.png
Banner curves-B-Base.png
Jestem w ciąży
bottom of page